Snimanje radiodrame o vladici Irineju Ćiriću na radiju „ Beseda“

Posted on Posted in Veronauka

Povodom 60 godina od upokojenja vladike Irineja Ćirića učenici naše škole zajedno sa učenicima: Gimnazije „ Jovan J. Zmaj“, Gimnazije „Isidora Sekulić“, Gimnazije „Svetozar Marković“, Karlovačke gimnazije i OŠ „Branko Radičević“ snimili su radiodramu na radiju „Beseda“ Eparhije Bačke. Ovaj zajednički projekat urađen je da bi smo se svi podsetili na život i delo Vladike Irineja Ćirića, velikog duhovnika jednog od najobrazovanijih ljudi svoga vremena, čoveka koji je ostavio neizbrisiv trag u srcima svojim savremenika i koji je uspeo da u toku Drugog svetskog rata spasi 3000 dece iz logora.

Vladika Irinej Ćirić rođen je u Sremskim Karlovcima. Gimnaziju je završio u Novom Sadu, a potom Duhovnu akademiju u Moskvi. Doktorirao je u Beču na filozofskom fakultetu, a potom je predavao na bogosloviji u Sremskim Karlovcima. Nakon Prvog Svetskog rata došao je na katedru Bačkih episkopa i uradio je mnogo na obnavljanju ratom duhovno i materijalno razrušene Srbije. U toku Drugog svetskog rata uspeo je da iz logora Šarvar spasi 2800 dečaka i devojčica i 180 majki sa bebama. Za tuberkulozne bolesnike osnovao je bolnicu. Nakon rata trpeo je veliki progon od komunista koji su ga dva puta kamenovali. Nakon napada u Odžacima Vladiki Irineju Ćiriću počela je da se suši kičma. Devet godina kasnije upokojio se uoči Blagovesti. Njegova smrt bila je veliki gubitak za ceo verujući narod, jer je i on bio velika duhovna podrška svima u Crkvi u teškim vremenima.

Scenario i režiju za radiodramu „Vladika Irinej Ćirić“ uradila je prof.Ljiljana Perišić-Bursać, katiheta u ETŠ „Mihajlo Pupin“ i OŠ „Petefi Šandor“.

U radiodrami uloge tumače: Marko Mitrović učenik Gimnazije „Isidora Sekulić“ u ulozi Vladike Irineja Ćirića, Milijan Jovetić učenik Gimnazije „Svetozar Marković“ u ulozi Patrijarha Vikentija Prodanova, Vasilije Bursać učenik Gimnazije „Jovan Jovanović-Zmaj“ u ulozi arhimandrita Stefana, Predrag Stefanović učenik ETŠ „Mihajlo Pupin“ u ulozi sveštenika Stevana Popovića, Jovan Bursać učenik OŠ „ Branko Radičević“ u ulozi mladog Vikentija Prodanova, Milan Milinković učenik ETŠ „Mihajlo Pupin“ u ulozi gospodina Nikolića, Stefan Tulać student FTN-a u ulozi starijeg anđela, Teodora Jovanović učenica Karlovačke gimnazije u ulozi mlađeg anđela, David Jandrić učenik ETŠ „Mihajlo Pupin“ u ulozi sina gospodina Tomića, Milan Gordić učenik ETŠ „Mihajlo Pupin“ u ulozi gospodina Tomića, Sonja Mandarić učenica Gimnazije „Jovan Jovanović-Zmaj“, Milica Kačavenda, Jelena Sačić i Nađa Tur učenice ETŠ „Mihajlo Pupin“ u ulozi članica Kola srpskih sestara, Nikola Mladenović, Filip Šućurović, Ivan Đorđević i Miroslav Čobrda učenici ETŠ „Mihajlo Pupin“ u ulogama udbaša.