Снимљена је радио-драме о Владици Висариону Павловићу на радију „Беседа“

Posted on Posted in Веронаука

Ове године смо у студију радија Беседа снимили још једну радио-драму . Ова радио-драма посвећена је Владици Висариону Павловићу. Слушаоци радио-драме сазнаће како је у далеком 18-ом веку Владика Висарион основао прву Гимназију у Новом Саду и како је десет година касније основао и први Колегијум (факултет).Подизање школа у то време је био изузетно тежак подухват јер су власти на све начине спречавали оснивање високих школа. Оснивањем Колегијума Владика Висарион је поставио темеље универзитетском школству у Срба. Те школе одшколовале су велики број ученика. Велики део његових задужбина порушен је у току гранатирања Новог Сада са Петроварадина 1849.године.

Сценарио и режију за радио-драму „Владика Висарион Павловић“ урадила је проф.Љиљана Перишић-Бурсаћ, катихета у ЕТШ „Михајло Пупин“ .

У радио-драми улоге тумаче: Василије Бурсаћ ученик Гимназије „Ј.Ј.-Змај“ у улози Владике Висариона Павловића, Милијан Јоветић ученик Гимназије „С. Марковић“ у улози капетана Петра Сегединца, Давид ЈандрићИТ31, ученик ЕТШ „Михајло Пупин“ у улогама монаха Дионисија Новаковића и у улози капетана Секуле Витковића, Мирослав Чобрда ИТ 32, у улози ректора Матеје Јеланека, Никола ЈеличићТ46, Милош ДрљачаР32 и Јован Бурсаћ ученик ОШ „ Бранко Радичевић“ у улогама младих војника, ученици ЕТШ Михајло Пупин: Милица Качавенда ИТ 32, у улози сестре капетана Петра, Јелена СачићИТ31 и Јована КачавендаИТ21 у улогама Ружиних ћерки, Радован Максимовић Т21 у улози Ружиног супруга, Милан Ожеговић Т21 и Андреј Јанка ИТ31, у улогама хиландарских монаха , Марко Митровић у улози царског повереника, Маја Дурутовић, ученица Гимназије „ С.Марковић“ у улози жене царског повереника, Теодора Јовановић ученица Карловачке гимназије и Јована Вишњичар ученица ОШ „ Петефи Шандор“ у улогама ћерки царског повереника и Филип ШућуровићИТ31, у улози официра.

« 1 од 2 »